KOÇ gibi kâr!

By on Mayıs 17, 2013

Koç Holding, 2013 yılının ilk çeyreğinde konsolide bazda toplam 13.6 milyar TL satış geliri elde ederken, 619 milyon TL vergi öncesi kâr ve 452 milyon TL azınlık payı sonrası net kâr gerçekleştirdi.

Koç Holding CEO’su Turgay Durak, “Avrupa’da politik ve ekonomik sıkıntıların sürdüğü; yakın coğrafyamızda karışıklıkların devam ettiği son dönemde Koç Topluluğu olarak risk yönetimine ve tasarruf tedbirlerine ağırlık verirken, yılın geri kalan dönemi için sürdürülebilir büyüme stratejimizi uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

 

İHRACATIN BÜYÜMEYE KATKISI SINIRLI OLUR
Koç Holding’in 2013 ilk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Koç Holding CEO’su Turgay Durak, 2013’ün ilk çeyreğinde ülke ekonomisinde ekonomiye duyulan güvendeki toparlanma ve faizlerin düşük seviyesinin, kredi talebini canlandırdığını, bunun da özellikle dayanıklı ve yarı dayanıklı tüketim mallarına yönelik talebi tetiklediğini söyledi. 2013 yılı için Koç Topluluğu olarak Türkiye ekonomisindeki büyümenin büyük oranda iç talep kaynaklı olmasını beklediklerini belirten Turgay Durak, “İç talepteki bu artış, ithalatı da artıracağından, ihracatta ise dış pazarlarımızın hala tam olarak toparlanamamış olmasından ötürü net ihracatın büyümeye katkısının sınırlı olmasını bekliyoruz” diye konuştu.


Turgay Durak, son dönemde Avrupa ekonomilerinde belirsizliklerin devam ettiğine ve yakın coğrafyadaki politik ve siyasi sıkıntıların artış gösterdiğine de dikkat çekerken, Koç Topluluğu olarak kısa vadede dış kaynaklı risk yönetimi ve tasarruf tedbirlerini uygulamayı sürdüreceklerini belirtti.
YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDİYORUZ
Turgay Durak, Avrupa ekonomilerindeki tüm kırılganlıklara ve yakın coğrafyadaki sıkıntılara karşın, Topluluk olarak uzun vadeli sürdürülebilir büyüme stratejilerine yatırım ve istihdamı artırmaya yönelik uygulamalar ile devam ettiklerini de vurguladı. Turgay Durak, “Kaynaklarımızı en iyi şekilde kullanarak ülkemiz ve paydaşlarımız için sürekli ve yüksek getirili yatırımlara dönüştürmeyi hedeflerken, ülkemize en yüksek katkıyı sağlamak için çalışmayı sürdürüyoruz. Bu kapsamda 2013’te hedeflediğimiz 6.8 milyar TL kombine yatırım planımıza hız kesmeden devam ediyoruz” diye konuştu.

 

TÜPRAŞ VE FORD YATIRIM ÖDNEMİNDEN GEÇİYOR

Turgay Durak, 2013’ün ürün ve yatırımlar açısından Koç Topluluğu şirketleri için çok önemli olduğuna da dikkat çekerken, “Özellikle Tüpraş ve Ford Otosan önemli bir yatırım döneminden geçiyor. Tüpraş’ın 2.4 milyar dolarlık fuel oil dönüşüm projesi kapsamında 2013 ilk çeyrek itibariyle 1,55 milyar dolarlık yatırımla projede yüzde 65’lik ilerleme sağlandı. Kasım 2014 tarihinde tamamlanarak 3,5 milyon ton beyaz ürün üretecek  olan projenin  yanı sıra Tüpraş rafinerilerinin tam kapasite çalışabilmesi ile Türkiye’nin çoğunlukla dışa bağımlı olduğu dizel ihtiyacının önemli kısmı  karşılanabilecektir.  Ford Otosan’da geçen yıl devreye alınan Transit Custom’dan sonra, bu yılsonu Yeni Transit devreye alınacak. 2014’te üretimine başlanacak yeni ticari araç ile ilgili geliştirme ve yeni tesis yatırımı da yıl boyunca sürecek. Tofaş da ABD’ye Doblo ihracatına yönelik çalışmalarını sürdürüyor” dedi.

 

KÜRESEL ARENADA ÖNEMLİ ADIMLAR…
Turgay Durak, Koç Topluluğu’nun gerçekleştirdiği öncü ve örnek çalışmaların, uluslararası sahada da önemli başarılar ile taçlandığına dikkat çekerken, geçtiğimiz günlerde Koç Holding’in uluslararasıkredi derecelendirme kuruluşları S&P ve Moody’s’ten aldığı uzun vadeli kurumsal kredi notlarını hatırlattı. Her iki kuruluşun Koç Holding’in uzun vadeli kurumsal kredi notunu ‘Yatırım Yapılabilir’ olarak belirlediğine dikkat çeken Turgay Durak, “İlk kez bir Türk holding şirketinin bu statüye layık görülmesinin gururunu yaşıyoruz. Etkin risk yönetimi uygulamalarımız, farklı sektör ve coğrafyalardaki güçlü pozisyonumuz ve dengeli portföy yapımız ile, kurumsal yönetim stratejilerine verdiğimiz önem, başarılı yönetim yapısı ve güçlü finansal profilimiz her iki kurum tarafından da takdir edildi” diye konuştu.

 

Öte yandan, Koç Holding’in 7 yıl vadeli dolar cinsi Eurobond ihracıyla 750 milyon dolar borçlandığını da hatırlatan Turgay Durak, “Türkiye’de bu vadede en iyi fiyat ile gerçekleştirdiğimiz ihraç ile bir kez daha Türk şirketleri için başarılı bir örnek ortaya koyduk” dedi.

Bir önceki haberimiz olan En iyi aile otelleri başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.