Jim Rogers:Büyük çöküş kaçınılmaz

By on Mayıs 26, 2013

Dünyaca ünlü finans uzmanı ,emtia yatırımcısı Jim Rogers, tüm dünyada parasal genişlemeye devam edilmesinin ülke ekonomileri için onarılması çok zor sonuçları ortaya çıkaracağını belirtti.

Jim Rogers, ‘Parasal genişlemeye devam etmek yakında bir büyük çöküşün gerçekleşmesine neden olacak. Hiç kimse ve hiçbir ülke bu parasal genişleme trendinden muaf değil. Böylesi büyük bir çöküşün sonuçları hepimiz için çok kötü olacak. Paranın giderek daha fazla basılması artık insanların kâğıt parayı değersiz bularak uzaklaşmasına, bir değer olarak görmemesine yol açacak. Eğer bu politikalara devam edilirse bu yılın sonlarında doğru piyasalarda ciddi bir çöküş yaşanabilir’ diye konuştu.

Büyük çöküş sonrası ABD Merkez Bankası FED sayesinde denilecek. Bu büyük çöküşe karşı kimse ayrıcalıklı kalamayacak. Tek istisna Kuzey Kore kalabilir’ dedi.

Jim Rogers, Tarihte ilk kez bu kadar fazla likidite ile karşı karşıyayız. Dünyanın en büyük ekonomisi eğer para basmaya devam ediyorsa, bundan kimse için kaçış yok. Bence FED’in artık para basmayı bırakması, artık iflas etmesi gereken kurum, şirket ve ülkelerin iflas etmesine müsaade etmeleri gerekiyor. Para basmayı durdukları zaman belki birçok insan bu durumda ilk etapta etkilenecek. Ama insanları sürekli tekrar tekrar kurtaramazsınız. Bu daha başarısızlığın sonuçlarını ortadan kaldırmak için yeterli değil diye konuştu.

Kaynak:

Bir önceki haberimiz olan Akbank nakit yönetiminin zirvesinde! başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.