İş Bankası’ndan kâr açıklaması

By on Şubat 14, 2014

borsa2İş Bankası’nın aktif büyüklüğü 2013 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 artarak 210.5 milyar TL’ye ulaştı.

Net kârı 3.2 milyar TL olan İş Bankası, 2013 yıl sonu itibarıyla aktif toplamı, krediler ve özkaynak büyüklüğünde sektör liderliğini sürdürdü. Türkiye’nin en büyük bankası unvanını 2013 yılında da koruyan Türkiye İş Bankası’nın, özkaynak büyüklüğü 23.6 milyar TL seviyesine ulaştı.

İş Bankası’nın aktif büyümesine en büyük katkıyı, 2013 yılında yüzde 26.4 artışla 134.8 milyar TL seviyesine ulaşan kredi portföyü sağladı. Yılsonu itibarıyla İş Bankası ve mali iştiraklerinin, sağladıkları nakdi ve gayri nakdi kredilerle Türkiye ekonomisine yaptıkları katkı 185 milyar TL’ye çıktı. Yaygın hizmet ağıyla Türkiye’nin her noktasına hizmet götürmeyi hedefleyen İş Bankası’nın kredilerinin aktif içindeki payı yüzde 64.1’e ulaşırken, ticari nitelikli kredileri de 96.4 milyar TL olarak gerçekleşti.

DESTEĞİMİZİ SÜRDÜRDÜK

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, 2013 yılı finansal sonuçlarını değerlendirdiği açıklamasında, “Uluslararası piyasalardaki gelişmelerin, gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde yarattığı olumsuz etkilere rağmen, 2013 yılı İş Bankası’nın gerek kredi hacmini gerekse hizmet ağını genişleterek ekonomiye olan desteğini sürdürdüğü bir yıl olmuştur” diye konuştu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan MB`den hükümete açık mektup başlıklı Haberimizde altın, dolar ve Faiz konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.