IMF‘den Türkiye‘ye övgü

By on Ocak 16, 2014

borsa-analiziIMF, Türkiye için istikrarlı bir cari işlemler dengesi ile tutarlı olan büyümenin yüzde 2.75-3.5 aralığında olduğunu açıkladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Türkiye için istikrarlı bir cari işlemler dengesi ile tutarlı olan büyümenin yüzde 2.75-3.5 aralığında olduğunu belirtti.

IMF uzmanlarının global ekonomi ve politikalar hakkında görüşlerini paylaştığı IMFdirect adlı blogda, IMF ekonomistleri Alexander Tieman, Suchanan Tambunlertchai ve Isabel Rial, dün akşam saatlerinde, Türkiye: Dengesizlikleri Artırmadan Büyümeyi Canlandırma başlıklı bir yazı yayımladılar.

Yazıda, Türk ekonomisi hakkında son yıllık gözden geçirmemiz kapsamında yapılan bir regresyon analizi ekonomik politikalar veya ekonomik ortamda önemli bir değişiklik olmaması durumunda, istikrarlı bir cari işlemler dengesi ile tutarlı olan büyüme seviyesinin yüzde 2.75- 3.50 aralığında olduğunu öne sürmektedir denildi.

Başka bir deyişle, bu hız sınırının üzerindeki bir büyüme, daha yüksek bir cari işlemler açığına sebep olacaktır. Biz de bu sebeple politikaların dış açığı azaltmaya yönelik olması gerektiği, aksi takdirde yıllık yüzde 4 ila 5’lik büyümenin sürdürülebilir olma ihtimalinin bulunmayacağı görüşündeyiz. Yazıda geçtiğimiz on yıllık dönemde, Türkiye’nin büyüme performansı açısından son derece hak edilmiş övgüler aldığına değinilirken, Bu başarı öyküsü beraberinde, istikrarlı olarak büyüyen ve 2013 yıllında GSYH’nin yüzde 7.4’üne ulaşması tahmin edilen cari işlemler açığını getirdi denildi.

Dış açığın ekonomik büyüme için hız sınırı teşkil ettiğine dikkat çekilen yazıda, bu sınırın yapısal reformlarla değişebileceği görüşüne yer verildi. Daha hızlı büyüme sağlayacak politika önerileri başlığı altında reformlara örnek olarak rekabeti ve yurt içi tasarrufları artırıcı önlemler ile bütçedeki esnekliğin artırılması gösterildi.

Bütçede esneklik artırılması için harcama ve vergilendirmenin ekonomik şartlardaki değişikliklere göre uyarlanması tavsiye edildi.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Fed son 5 yılını nasıl geçirdi? başlıklı Haberimizde Faiz, Fed ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.