Fitch Türkiye`yi uyardı

By on Ağustos 29, 2013

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in direktörlerinden Rawkins, kurdaki yükselişin, Türkiye’nin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini söyledi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in kıdemli direktörü Paul Rawkins, Türkiye ekonomisine ilişkin Bloomberg’e açıklamalarda bulundu.

Rawkins değerlendirmesinde, Dolar-TL’de yaşanan son yükselişin Türkiye’nin ne kadar kırılgan olduğunu gösterdiğini söyledi.

Paul Rawkins, fon akımında herhangi bir yavaşlamaya karşı ekonominin kırılgan olduğunun altını çizerek, Fon akımındaki zayıflamanın büyümeye etkisi olumsuz olabilir yorumunda bulundu.

Fitch, 26 Eylül’de “Türkiye’nin Kredi Görünümü 2013” konferansını düzenleyecek.

Konferansta, Türkiye’nin kredi notunu, bankacılık sistemini ve şirketleri değerlendiren kıdemli analistler sunum yapacak.

Reyting kuruluşu, Türkiye’nin kredi notunu geçtiğimiz Kasım ayında ilk kez yatırım yapılabilir seviye olan BBB-‘ye yükseltmişti.

Fitch,Temmuz’da da merkez bankasının faiz artışını kararlılık göstergesi olarak nitelemiş, ancak risklerin hala devam ettiğine dair uyarıda bulunmuştu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan `Dolardaki yükseliş abartılacak konu değil` başlıklı Haberimizde finans ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.