Fed’in açıklamaları sonrası kafalar karıştı

By on Temmuz 2, 2013

bernankeFED’in politika yapıcıları, 2013 için büyümenin 2,3-2,6 aralığında, 2014 için ise 3-3,5 aralığında gerçekleşeceğini öngörmüştü. FED’in bu tahminlerine karşın yılın ilk çeyreğinde GSYH’da büyüme sadece 1,8 oranında gerçekleşti.

The Lira’nın haberine göre FED başkanı Ben Bernanke 19 Haziranda yaptığı açıklamada eğer ekonomik veriler bekledikleri doğrultuda gelirse ve toparlanma istenilen ölçüde gerçekleşirse tahvil alımını azaltacaklarını söyledi. El-Erian’ın The New York Times gazetesine e-mail yoluyla yaptığı açıklamada “Eğer tahminlerin doğruluğu kanıtlanırsa FED’in deneysel parasal politikasından çıkmak için pozitif bir nedeni olur. FED’in uyguladığı deneysel para politikasının riskleri ve maliyetleri konusunda daha endişeli bir hale geldiği açık şekilde görülüyor’’ şeklinde ifadeler kullandı.

Bernanke’nin 19 Haziranda yaptığı konuşmasının ardından, geçtiğimiz pazartesi10 yıllık devlet tahvilleri son 22 ayın en yüksek seviyesine gelerek yüzde 2,66’ya yükseldi ve pazartesi öğle saatlerinde 2,49’da durdu.

Ayrıca El-Erian yatırımcıları piyasaların kırılganlığı konusunda da uyardı ve oynaklığın biraz sakinlemesi gerektiğini belirtti.

El-Erian görüşlerinde yalnız değil.

FED’in özellikle son çeyrekte işsizlikte yüzde 7 olan beklentisi önce gelen 5 banka tarafında eleştiri konusu haline geldi. Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Barclays Plc, Citigroup Inc., Deutsche Bank AG and UBS AG işsizlikte yüzde 7 seviyesine Bernake’nin beklendiğinden erken gelineceğini öngörüyorlar.

Tahvil piyasasındaki getirilerin düşmesi be piyasalarda volatilitenin arttığı son 6 haftada FED’in tahminleri sorgulanırken gelecek 13 aylık dönemde Deutsche Bank’a göre istihdam hızlanacak. Yüzde 7 olarak öngörülen işsizliğin yanı sıra yıl sonunda yüzde 2.75’i görmesi beklenen ABD 100 yıllıklarında gelecek Haziran’da beklenti yüzde3.75 olarak öngörülüyor. Verim eğrisinin FED’in taahhütleri ile çıpalanacağı öngörülürken Deutsche Bank’a göre sıfır seviyesindeki faizlerin uzun süre sabit kalacak.

Bloomberg anketine katılan 72 ekonomiste göre ise son çeyrekte işsizlik yüzde 7.8 yerine yüzde 6.5’e gelecek.

Ekonomistler FED’in istihdam noktasında fazlası ile karamsar olduğunu belirtirken, ekonominin güçlenmesi noktasında ise çok iyimser olduğunu düşünüyorlar.
Kaynak

Bir önceki haberimiz olan HSBC büyüme tahminini düşürdü başlıklı Haberimizde finans, Güncel ve HSBC konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.