FED`den faiz açıklaması

By on Kasım 6, 2013

fedBoston Fed Başkanı Rosengren, Fed’in 2016’ya kadar sıfıra yakın faizleri devam ettirebileceğini söyledi.

Federal fon hedef oranının Aralık 2008’den bu yana yüzde 0-0.25 aralığında seyrettiğini söyleyen Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, bunun 2016’ya kadar devam edebileceğini öngördü.

Amerikan CNBC kanalına konuşan Rosengren, faizlerin artması için ekonominin yüzde 3 büyümesinin gerektiğini savunarak, Her şey ekonomideki gelişmelere bağlı dedi.

Fed politika kararlarında işsizlik oranı yüzde 6.5’e gerileyinceye kadar faizlerin muhtemelen artırılmayacağını söylüyor.

Genel olarak ekonomi şu anki noktadan toparlanma kaydetse bile büyümenin yavaş oılması hâlinde, faizlerin artırılmasının 2016’yı bulacağını düşünmenin çok zor olmadığını belirten Rosengren, Kısa vadeli faizlerde bu seviyelerden artış olması için yüzde 3 ya da üzerine büyüme gerekiyor dedi.

Rosengren, işsizlik yüzde 6.5’e gerilese de, o noktada düşük enflasyon olacağını, bu nedenle de kısa vadeli faizleri artırmak için çok fazla acele etmenin gerekmeyeceğini savundu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan `Kriz uzun yıllar devam edecek` başlıklı Haberimizde finans, Güncel ve JP Morgan konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.