FED’den başka süpriz gelirmi?

By on Mayıs 30, 2013

Piyasalar  FED’in  varlık alımlarını ne zaman azaltacağını merak ederken FED’den başka bir sürpriz gelebileceği konuşuluyor.

Ağustos ayında yapılacak Jackson Hole toplantısında katılamayacağını açıklayan FED Başkanı  Obama ile yaptığı iki görüşmede de gideceği sinyalleri netleşmişti.

Halefi olarak piyasalar Janet Yellen’ı beklerken Financial Times bu beklentilerin karşılanmayabileceğine dikkat çekti.

FT’ye göre FED’in yeni başkanı olarak Janet Yellen yerine Larry Summers daha yakın bir aday. Eylül ayında Bernanke’nin koltuktan kalkacağını belirten FT’ye göre Hazine Bakanlığı yapan Summers  eski görevi avantaj sağlayacak.

Summer’ın koltuğa daha yakın olduğunu göstergesi olarak; yakın zamanda Obama’nın Yallen ile bir görüşme yapmaması buna karşılık Summers ile yakın mesaide oluşu öne çıkartılıyor.

FT bir diğer aday olarak ise bir önceki Hazine Bakanı Tim Geithner’ı gösterdi. FED’in başkajn yardımcılarında Donald Cohn diğer bir aday olarak gösterilirken adaylar arasında en dikkat çeken isim çifte vatandaşlığı olan Ocak ayında İsrail Merkez Bankası başkanlığından istifa eden Stanley Fischer.

Seçimde en önemli noktanın entelektüel liderliğin kalitesi olduğu belirtiliyor.

Bir önceki haberimiz olan Uluslararası piyasalar yön arıyor başlıklı Haberimizde Dış Piyasalar ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.