Euro`da düşüş, Dolar`da çıkış sinyali

By on Nisan 28, 2014

Ay başından bu yana 1,38 – 1,39 bandında seyreden Euro/Dolar paritesinde, dengeler dolardan yana değişebilir.yandsearch

İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Şant Manukyan, 30 Nisan’da açıklanan enflasyon verisinin ardından Avrupa Merkez Bankası’nın faiz indirimine gidebileceğini yada buna benzer para politikasını gevşetebileceği bir hamle yapabileceğini söyledi.

“Bir niceliksel genişleme adımı oldukça zor bir adım olsa da 30 Nisanda açıklanacak tüketici enflasyon verisinin zayıf gelmesi ile beraber AMB bu koşulları rahatlatmak için mutlaka faiz indirimi veya benzer bir adım atacaktır. Aksi Euro’yu destekleyen bir faiz ortamı demek.”

Bununla beraber ABD’nin Rusya’ya karşı açıklayacağı yeni yaptırımlarla “Euro 1.3940’a kadar teknik bir hareket yapabilir,” diyor ancak bu yükselişlerin satış fiyatı olacağını da ekliyor: “Şimdilik yukarı hareketin satış fırsatı olduğunu düşünüyorum.”

Avrupa Merkez Bankası üyelerinden Christian Noyer de güçlü Euro’nun deflasyon yani enflasyonun düşük seyretmesi baskısı yaratacağını belirtti. “Euro’nun değer kazanması istenmeyen bir sıkılaştırıcı para politikasına denktir” diyen Noyer,  AMB’nin şimdilik Euro’nun değer kaybetmesine sıcak baktığına işaret eden bir diğer açıklama yapmış oldu.

Euro/dolar paritesi haftaya 1,38’ten başlarken, son bir yılda kıtada yaşanan yavaş ekonomik toparlanma sonrası yüzde 6’dan fazla değer kazandı.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Akaryakıt tavan fiyatları indirildi başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.