Euro altı haftanın en düşüğünde

By on Mayıs 20, 2013

Euro dolar karşısında, Euro Bölgesi ekonomisinin ilk çeyrekte ekonomistlerin tahmininden daha hızlı daralması ve Almanya ekonomisindeki yavaşlamanın ardından son altı haftanın en düşük seviyesine indi.

Dolar Endeksi, ABD ekonomisine yönelik iyileşen bekleyişlerin, Fed’in teşvikleri azaltacağı spekülasyonunu güçlendirmesi sonucu, Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Sterlin, İngiltere Merkez Bankası’nın ekonomiye yönelik tahminlerini iyileştirmesinin ardından, ikisi dışında 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. İsviçre frankı dolar karşısında son dokuz ayın en düşük seviyesine indi.

Londra’da Bank of Montreal döviz strateji müdürü Stephen Gallo, “Makroekonomik temellerin daha da zayıflaması ve büyüme farklılıklarının şu sıralar euroyu zayıflattığı açık,” dedi ve “Makroekonpmik riskler finansal istikrar risklerinin yerini alıyor. Bu seviyeler ve 1.27 arasındaki bölgede çok ölçülü düşüşler bekliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Euro dolar karşısında, 1.2852 ile 4 Nisan’dan bu yana en zayıf seviyesini gördükten sonra, yüzde 0.5 değer kaybedeek, New York saati ile 07:13’te 1.2861 seviyesine geldi. Avrupa ortak para birimi yen karşısında yüzde 0.2 düşerek 132.11 seviyesine indi. Dolar yen karşısında, 102.76 ile Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, yüzde 0.3 değer kazanarak 102.72 seviyesine geldi.

Euro Bölgesi’nde gayrısafi yurtiçi hasıla bu yılın ilk üç aylık döneminde yüzde 0.2 küçüldü. Bloomber News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, daralmanın yüzde 0.1’de kalması bekleniyordu. İlk çeyrekte yüzde 0.3 büyümesi beklenen Almanya ekonomisi ise, yüzde 0.1 genişledi.

Bir önceki haberimiz olan Kredi notundaki artışa uzmanlar ne dedi? başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.