Dolarda satışların önü açabilir

By on Aralık 27, 2013

İntegral Menkul Değerler Araştırma Müdürü Egemen Candır, son günlerde dolarda yaşanan müthiş hareketliliği değerlendirdi.

Candır’ın açıklamaları şöyle;

‘Salı günü konuşma yapan Merkez Bankası Başkanı Başçı’nın aralık ve ocak aylarında toplamda 6 milyar Dolar döviz satışı yapılacağı ve aralık ayında minimum meblağın 450 milyon Dolar’a çıkarılacağı şeklindeki yorumları, bakan istifaları ve sonrasında Erdoğan Bayraktar’ın sert açıklamaları nedeniyle arka planda kaldı.

Noel tatili sonrası gece açılışını 2,0920 seviyesinden yapan Dolar/TL paritesinde, 2,1025’lere yükselişler gerçekleşmiş olsa da bu bölgede alımların zayıfladığını görmekteyiz.

Türkiye’de mevcut durumda, 17 Aralık soruşturmalarının akıbeti konusunda ortam netleşmeye başladığında, Dolar’ın tutumunun da netleşebileceğini, soruşturmanın olası derinleştirilmesinin Dolar’da 2,12’lerin önünü açma ihtimalinin olduğunu düşünmekteyiz.

Diğer taraftan, bakan istifalarının ve hızlı gerçekleşen kabine revizyonunun olumlu olduğu unutulmamalı. Başbakan Erdoğan’ın özellikle İçişleri Bakanı olarak atadığı Efkan Ala’nın tecrübesinin bu politik sürüncemenin çözülmesinde etkili olma ihtimali de göz ardı edilmemeli.

Mevcut kabine ile ve ek politik risk oluşmadan dengelenebilecek bir politik ortam, Dolar/TL’de satışların önünü açarak 2,04 seviyelerine doğru hareketlenmeye neden olabilir.’

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Goldman Sachs `dolar`dan umudunu kesti başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.