Dolar yeniden kral olma yolunda!

By on Mayıs 15, 2013

ABD’de son dönem verilerin beklentilerin üzerine çıkması sonrasında doların yıl genelindeki performansı merak ediliyor.

ABD’de gelen verilerin etkisi ile güçlenen dolar için daha fazla yükseliş olup olmayacağı merak ediliyor. Bu konuda en son rapor ise Nomura’dan geldi.  Geçtiğimiz hafta 4 yıl aradan sonra dolar yen paritesinde 100 seviyesinin kurulması ve yeni haftada yukarı yönlü hareketin devam ettiğine dikkat çekilen Nomura raporunda döngünün yıl genelinde gözleneceği belirtildi.

Benzer dinamiklerin doların güçlü klamasında etkili olacağını belirten Nomura’nın kur gurusu Jens Nordving, reel efektif kur tarafında düşük seviyelerden kapanışın momentumun güçlü olacağının göstergesi olarak niteledi. Nordving doların yeniden kral olmasını hazırlayan boğa piyasasın ekonomik performansın destek verdiğini belirtti.
TİCARET AÇIĞINDAKİ DARALMA
ABD’de faizlerin yükselmesinin, yerel enerji kaynaklarının artması gibi noktaları da dolara destek veren noktalar olarak niteleyen Nordvig, emtia tarafında da boğa piyasalarından çıkışın doları zirveye taşıyacağını dile getirdi.
Belirli dönemlerde dolar endeksi tarafında yükseliş trendine girildiğini söyleyen kur analisti ticaret açığındaki daralmanın da olumlu etkisinin gözlendiğini belirtti.

ABD’den geçen hafta işsizlik başvuruları ile dolarda başlayan yükseliş sürüyor; euro/dolar paritesi 1.2975’e geriledi, dolar/TL 1.81’de, döviz sepeti 2.0770’e çıktı.

Emtia, doların etkisiyle düşüşte, altın 1428 dolar ile iki haftanın düşüğüne yakın.

Bir önceki haberimiz olan Dolar/Euro'da 1,2900 seviyesine dikkat! başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.