Dolar 2 TL olur mu?

By on Temmuz 8, 2013

dolar-420x470
ABD ekonomisindeki toparlanmanın parasal daralmayı hızlandıracağı endişesinin gelişmekte olan piyasalardaki baskısı sürerken, gözler asıl olarak dolardaki yükselişte.

Merkez Bankası’nın bir süredir ‘2 TL’yi görür mü?’ sorusuyla gündemde olan dolara bu hafta daha sert müdahale etmesi bekleniyor. 2 TL’lik dolara izin vermeyeceği belirtilen Merkez’in bu hafta bankalara doğrudan milyar dolarları bulan miktarlarda
döviz satacağı konuşuluyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Hülya Güler’in haberine göre; geçen haftayı ABD istihdam verilerine kilitlenerek geçiren ve beklenenden iyi gelen işsizlik rakamlarını ‘olumsuz’ algılayarak düşen piyasalarda, bu hafta gözler dolardaki yükselişte ve Merkez Bankası’nda olacak. Geçen haftayı psikolojik seviye olan 2 TL’yi zorlayarak, 1.97 TL ile kapatan doların, bu hafta da yükselişini sürdürmesi halinde, Merkez Bankası’nın ‘sert’ müdahalede bulunması bekleniyor. ‘Sert müdahale’den kast edilen ise, Merkez’in zaman zaman başvurduğu, bankalara milyar doları aşan doğrudan döviz satış yöntemi. Faiz artırmayı bu noktada uygun görmeyen Merkez’in elindeki en önemli silah olan ‘döviz satışı’nı bu hafta miktar olarak artırıp, daha da etkili bir şekilde kullanabileceği belirtiliyor.

2 TL PSİKOLOJİK RAKAM

Bugün ve yarın doların seyrine göre müdahalenin şeklini belirleyecek olan Merkez, doların 2 TL’yi görmesi ve burada kalıcı olup olmayacağına bakacak. Doların 2 TL ve üzerinde kalacağı işaretini alan Merkez’in buna izin vermeyeceğine dikkat çekiliyor. Merkez’in bu hafta döviz satış miktarını birden bire artıracağı öngörüsünde bulunan analistler, “Hükümetin faizin artırılmaması yönünde baskısı da göz önüne alındığında, Merkez’in elinde bir tek döviz satış silahı kalıyor. Merkez döviz rezervini iyi kullanmaya önem veriyor. Bugüne kadar elindeki cephaneleri boşa harcamamak adına döviz satışında temkinli davrandı. Ancak Merkez için 2 TL psikolojik rakam. Bu noktada sert müdahale çok yüksek olasılık” yorumunu yaptı.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) parasal genişlemeyi sonlandıracağına ilişkin ipuçlarını vermeye başladığı 20 Mayıs’tan bu yana yükselişini sürdüren dolara 50 ve 150 milyon dolarlık döviz alım ihaleleriyle kontrollü müdahalede bulunan Merkez Bankası, 11 Haziran’dan bu yana 2 milyar 650 milyon dolar sattı. Ancak dolardaki yükselişi önleyemedi. Çünkü bu miktarı yetersiz bulan piyasalarda dolara yönelik talep azalmadı. 2 TL seviyesindeki dolardan Merkez Bankası kadar, döviz borcu olan özel sektör de rahatsız. Dolayısıyla, Merkez’in doları 1.75-1.85 aralığına çekmek için müdahalelerini sürdürmesi bekleniyor.

Temkinli ve kısıtlı kaldı

Radikal Yazarı Uğur Gürses de, dolardaki yükselişin bu haftanın konusu olduğunu belirterek, “Merkez bugüne kadar dolardaki yükselişe gereğinden fazla temkinli ve kısıtlı müdahalede bulundu. Bir yandan da faizi kontrol etmeye çalıştığı için, dolara olan talebi azaltamadı. Dolayısıyla dolardaki yükseliş sürdü. Ancak bu hafta dolarda daha da artış olursa Merkez Bankası eskisinden daha yüksek miktarlarda döviz satarak müdahale eder diye düşünüyorum” dedi. Merkez Bankası’nın döviz satım ihalelerinin yanı sıra, piyasayı yüzde 4.5 faizle TL ile fonlamaya devam ettiğini kaydeden Gürses, bu durumun da piyasadaki döngüyü devam ettirdiğini, faizleri yükseltmezse dolara olan talebin süreceğine dikkat çekti.

Fed birkaç ay bekler

Ata Invest Teknik Analisti Murat Barışık, ABD tarım dışı istihdamda beklenenden fazla olan artışın tek başına Fed’in para kısması için yeterli olmadığını söyledi. Barışık, “Bernanke en azından birkaç ay daha bu olumlu verileri görmek ister. Dolayısıyla gelişmekte olan piyasalardan çok büyük çıkışlar beklenmiyor. Türkiye’de ise geçen haftaki kayıplar biraz toparlanır diye düşünüyorum. Borsa için 73 bin önemli bir destek seviyesi. Endeks 75.800 seviyelerini aşıp 77 binde kalıcı olursa yukarı yönlü hareket olur” dedi.

Perşembe kilit gün

Acar Menkul Yatırım Araştırma Müdürü Zeynel Balcı, piyasaların geçen hafta ortasında Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi’nin sözleriyle moral bulduğunu hatırlatarak, “Ancak geçen cuma günü beklenenden iyi gelen ABD istihdam verilerinin parasal daralmayı hızlandıracağı endişesi, piyasalarda satışı hızlandırdı. Bu hafta ise, gözler yine çarşamba akşamı açıklanacak olan Fed toplantı tutanaklarında ve arkasından gelecek olan Bernanke’nin konuşmasında olacak. Dolayısıyla mayıs ayı cari açık verisinin de açıklanacağı Perşembe günü bizim için kilit gün. O gün gelecek iyi veriler ve Bernanke’nin olumlu bir konuşma yapması piyasalarda olumlu bir rüzgâr estirebilir”
şeklinde konuştu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Merkez`den dövize yeni ayar! başlıklı Haberimizde döviz, finans ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.