Dış borsalarda gözler Bernanke’de olacak

By on Mayıs 22, 2013

Küresel piyasalar, bugün Fed Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarını takip ederek yön bulacak.
ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlarından James Bullard’ın dün akşam saatlerinde yaptığı parasal genişlemeyi destekleyen açıklamalarının ardından pozitif seyrini devam ettiren küresel piyasalar, bugün Fed Başkanı Ben Bernanke’nin açıklamalarına odaklanacak.

Dün akşam Fed St. Louis Başkanı Bullard’ın merkez bankasının tahvil alımına devam etmesi gerektiği ve bunun en iyi seçenek olduğu yönündeki açıklamaların ardından Dow Jones endeksi tarihinin en yüksek seviyesi rekorunu 15.435 puana, tarihi kapanış rekorunu ise 15.388 puana geliştirdi.

Avrupa tarafında da genel olarak iyimser havanın devam ettiği görüldü. Almanya’da DAX endeksi yüzde 0,19 oranında yükselerek kapanış rekorunu 8.472 puana taşırken, Fransa’da CAC 40 endeksi yüzde 0,33’lük yükselişle 4.036 puana, İngiltere’de FTSE 100 endeksi de yüzde 0,71 oranında artışla 6.804 puana yükseldi.

Bu sabah itibari ile baktığımızda Asya borsalarının da yükselişe katıldığı gözleniyor.

Japonya’da Tokyo Menkul Kıymetler Borsası Nikkei Endeksi, 246,24 puan (yüzde 1,60) değer kazanarak 15,627.26 puandan kapandı.

Merkez bankalarının piyasalara sağladığı likidite desteğinin etkisi ile yaşanan yukarı hareketlerin, hisse fiyatlarını getirdiği noktaların değerlemeler konusunda endişeleri artırmasına bağlı olarak Avrupa borsalarının güne bir miktar düşüşle başlamaları bekleniyor.

IG, FTSE 100’ün 9, Dax’ın 12 ve Cac-40’ın 5 puan kayıpla açılacağını tahmin ediyor.

Uluslararası piyasalarda bugün gözler ABD Merkez Bankası Başkanı (FED) Başkanı Ben Bernanke’nin bugün Kongre’de yapacağı konuşma ve FED’in 1 Mayıs tarihli son toplantısının tutanaklarında olacak.

Piyasalar FED’in yakın bir tarihte tahvil alım programını daraltmaya geçip geçmeyeceği konusuna odaklanmış durumda. FED tutanaklarından bu yönde bir sinyal çıkıp çıkmayacağı, yakından takip edilecek.

Tutanaklar öncesinde ise Bernanke bugün Kongre’de bir sunum yapacak. Bernanke’nin sunumu TSI 17:00’de başlayacak.

Bernanke’nin bugünkü konuşmasında ekonomi konusunda sunum yapmanın yanı sıra, FED politikaların savunmaya ve FED bilançosunun iştiği ortamda bu politikaların nasıl kapatılacağını anlatmaya zorlanması bekleniyor.

Uzmanlar, Bernanke’nin bu konuşmasında FED’in parasal gevşeme politikasını yavaşlatmaya hazır olup olmadığı yönünde bir ipucu ortaya koymasının muhtemel olduğunu ifade ediyorlar.

ABD Merkez Bankası, 1 Mayıs toplantısında faiz oranlarında bir değişikliğe gitmezken, her ay 85 milyar Dolar tutarında ABD Hazine kağıdı ve mortgage destekli menkul kıymet alımına devam edeceğini, ancak istihdam piyasası ve enflasyondaki gelişmelere bağlı olarak bu alım miktarını ayarlamaya hazır olduğunu bildirmişti.

FED’in yaptığı vurgu ve bazı Fed yetkililerinin son dönemde yaptıkları açıklamalar, son günlerde bankanın tahvil alımlarını beklenenden daha erken azaltabileceği yönünde bazı spekülasyonların konuşulmasına neden oldu.

FED’in tutanakları TSI 21:00’de açıklanacak.

Bir önceki haberimiz olan Dev ihalede pazarlık başladı! başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.