Dalgalanma başladı

By on Ağustos 23, 2013

bistGüne sakin başlayan piyasalarda öğleden sonra yön yine aşağı döndü. Borsadaki kayıplar yüzde 1’i geçerken, dolar kuru 1.99 TL’nin üzerine çıktı.

ABD Merkez Bankası (Fed) başkanlarından gelen ve parasal genişlemeye yönelik belirsizliği artıran açıklamalarla Borsa İstanbul’da sert hareketler görülmeye başlandı.

İlk seansı 68 bin 741 puandan kapatan Borsa İstanbul 100 endeksi, gelen açıklamaların ardından yaklaşık 1.300 puanlık düşüşle 67 bin 440 puanı gördü. ABD’den gelen ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin yükselmesi yurtiçinde de tahvil-bono piyasasında 10 yıllık tahvilin bileşik faizinin yüzde 10,22’ye çıkmasına ve dolar/TL’nin 1,9952’yi görmesine neden oldu.

Analistler, Fed başkanlarından bazılarının parasal genişlemeden çıkış stratejisini desteklediği yönündeki açıklamalarının ekstra satış baskısına neden olduğunu belirterek, aslında açıklamalarda yeni ve farklı bir söylem olmadığını, Başkan Ben Bernanke’nin çıkış stratejisi ile ilgili söylemlerinin geçerliliğini devam ettirdiğini kaydediyor.

Bir önceki haberimiz olan Piyasalarda FED kabusu başlıklı Haberimizde Fed ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.