Çukurova`ya ek süre onaylandı

By on Temmuz 30, 2013

turkcell_beyazİngiliz Mahkeme Privy Council Çukurova’nın Altimo grubuna ödeme için ek süre talebini kabul etti.

Çukurova’nın Altimo grubuna yüzde 13.8’lik hisselerinin geri alımı için yapacağı 1.56 milyar dolarlık ödemesi için İngiliz Privy Council’den istediği ek süre talebi olumlu karşılandı.

Çukurova grubu mahkemeden borcun ödenmesi için ek süre talep etmiş, Mahkeme iki tarafın dinlenmesinden sonra kararını açıklayacağını belirtmişti.

Çukurova, 2005 yılında o zamanki ismiyle Rus Alfa Grubu ile 3,3 milyar dolarlık bir finansman paketi oluştururken, paket kapsamında Alfa dolaylı olarak yüzde 13,22’lik Turkcell hissesini 1,6 milyar dolara satın almıştı. Alfa ayrıca yaklaşık yüzde 13,81’lik Turkcell hissesi üzerine de Çukurova’ya 1,7 milyar dolarlık kredi karşılığında rehin koymuştu.

Çukurova bu paket kapsamında yaklaşık 350 milyon dolarlık borç geri ödedikten sonra, Altimo kalan 1,35 milyar dolarlık borcun geri ödenmesinde Çukurova’nın birden fazla defa temerrüde düştüğünü iddia ederek, tarafların arasındaki sözleşme uyarınca yetkili yer mahkemesi olan British Virgin Adaları’nda davalar açmıştı. Dava temyiz süreci sonrası, nihai kararı verecek olan Privy Council’e taşınmıştı.

Davada Çukurova Grubu rehin konulan yüzde 13.8’lik Turkcell hisselerinin geri almasını talep etmiş ve buna yönelik bir borç geri ödeme planı sunmuştu.

Geçtiğimiz Ocak ayında Privy Council hisseleri almak için geri ödeme yapılması gerektiğini söylerken geri ödeme rakamını açıklamayıp nihai kararını ertelemişti. Mahkeme Mart ayında taraflardan daha fazla bilgi ve belge talebinde bulunmuştu.

Mahkeme en son 9 Temmuz gününde Turkcell’in hisselerini geri almak için Alfa Grubu’na 1.56 milyar dolar ödemesine karar vermiş bu ödeme için de 60 günlük süre vermişti. Mahkeme 1 milyar 565 milyon dolarlık rakama 60 günlük süre içinde Libor+yüzde 8 faizin uygulanacağını söylemişti. Bu da Çukurova Grubu borcu ne kadar geç öderse o kadar artacağı anlamına geliyor.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Zam için görüşmeleri başlıyor başlıklı Haberimizde finans, Güncel ve Maaş konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.