Credit Suisse`ten altın tahmini

By on Mayıs 18, 2013

Credit Suisse, altının 1 yıl içinde 1,100 dolara gerileyeceğini öngördü.

İsviçreli Credit Suisse Group AG, bu yıl Ocak’tan bu yana yüzde 17 değer kaybetmiş olan altının, enflasyonun hızlanmaması ve küresel ekonomik risklerin azalmasıyla 1 yıl içinde yüzde 20 değer kaybedeceğini söyledi.

Bankanın emtia araştırmaları müdürü Ric Deverell, altının ons fiyatının 1 yıl içinde 1,100 dolara, 5 yıl içinde de 1,000 dolara gerileyeceğini öngördü. Credit Suisse’teki kariyerine 2010’da başlamadan önce 10 yıl Avustralya Merkez Bankası’nda çalışmış olan Deverell, altındaki düşük fiyatların merkez bankalarına cazip gelmeyeceğini söyledi.

Altının sert düşüş kaydedeceği tahmininde bulunan Deverell, servet korumak için altın alma ihtiyacının azaldığını ve 1 ila 3 yıllık enflasyon olasılığının da ciddi oranda düştüğünü belirtti.

Merkez banalarının öngörülmedik boyutlarda para basmaya devam etmesine rağmen yatırımcılar, dünyanın geleneksel tasarruf aracı olan altına inançlarını yitiriyor. Külçe altın, fiyatların 7 katına çıktığı 12 yıllık boğa piyasasının ardından geçtiğimiz ay ayı piyasasına girdi. Credit Suisse 3 Ocak tarihli raporunda altının yaralı bir boğa olduğunu yazdı.

Spot altın dün Londra saati ile 18:40’da 1,389.15 puandan işlem gördü. Altın fiyatları 2011’de kaydetti ons başına 1,921.15 dolarlardan geriledi.

Deverell, altının önümüzdeki birkaç haftada 1,350 dolara gerileyebileceğini söyledi. Credit Suisse’e göre altın hâlen baz metaller gibi diğer reel varlıklara kıyasla çok pahalı. Banka, Aralık’taki aporda külçe altının 2013’te zirveye tırmanabileceği tahmininde bulunmuştu.

Emtia araştırmaları müdürü Deverell, merkez bankalarının geniş kapsamlı varlık çeşitlendirmesi strateji planları olduğunu, ancak yöneticilerin altının düşüş dönemine girerek para kaybetmek istemediğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) verilerine göre, merkez bankaları tarafından tutulan toplam altın rezervleri, Rusya’dan Kazakistan ve Moğolistan’a, ülkelerin rezervlerini genişletmeleri ile birlikte son sekiz yılın en yüksek seviyesine tırmandı. Merkez bankaları geçen yıl 534.6 ton ile 1964 yılından bu yana en fazla altın alımını gerçekleştirdi ve Dünya Altın Konseyi tahminine göre, merkez bankaları 2013 yılında 550 ton daha altın alabilir.

Deverell, Altının yükseldiği zaman, daha fazla altın almak çok iyi bir fikir gibi görünüyor, dedi ve Düştüğü zaman ise, gerçekten merkez bankacıların riskten kaçınmaya çalışacaklarını ve bıçağı tutacaklarını mı düşünüyorsunuz? Hayır dedi.

Credit Suisse’in 15 Mayıs’ta Londra’da yatırımcılara uyguladığı ankete göre, altın 12 aylık süre için,emtia grubu içinde en kötü görünüme sahip ve bir yıl içinde 1,400 doların altında işlem görecek. Goldman Sachs Group Inc., 23 Nisan’daki değerlendirmesinde, altının 12 ay içinde 1,390 dolara düşebileceği tahmininde bulunmuştu. Deutsche Bank AG de fiyatlarının 1,050 dolara kadar düşebileceğini tahmin etti.

Deverell, altının Nisan ayında son iki yılın en düşük seviyesine inmesinin ardından külçe, sikke ve kuyumcu talebindeki güçlü artışın geçici olduğunu söyledi. ABD darphanesi U.S. Mint, 23 Nisan’daki açıklamasında, en küçük boyuttaki sikke altının tükendiğini kaydetti ve Avustralya’da Perth Mint, işlem hacimlerinin son beş yılın zirvesine çıktığını duyurdu. All India Gems & Jewelery Trade Federation’a göre, Hindistan’ın altın ithalatı, yılın ikinci çeyreğinde, tüketici alımlarını karşılayabilmek için, yüzde 47 artabilir.

Deverell, Bu, ucuz fiyatlardan tepki alımı, dedi ve Bu, hurda araba için nakitiniz olduğu duruma benzer, alım yaparsınız, ancak bunlar alımlara yoğun bir ek getirmez şeklinde görüş bildirdi.

Bir önceki haberimiz olan Altın fiyatları daha ne kadar düşer? başlıklı Haberimizde altın ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.