Çinliler bu Türk bankasının peşinde!

By on Mayıs 22, 2013

Türk ekonomisinin yükselişi Türk bankalarına olan yabancı yatırımcı ilgisinin de sürmesine neden oluyor.

İngiliz The Economist dergisi, son sayısında Türk bankalarına gösterilen yoğun talebi gündeme getirdi.

The Economist, dünyanın en büyük bankalarından Çin Sanayi ve Ticaret Bankası’nın (ICBC) bir süre önce Alternatifbank ile ilgilendiğini, ancak bu bankanın Katar Ticaret Bankası (CBQ) tarafından satın alınmasının ardından şimdi dümeni Tekstilbank’a doğru kırdığını yazdı. Dergi, kulislerde Çinlilerin Tekstilbank’ı almaya yakın olduğunun konuşulduğunu iddia etti. Tekstilbank tarafı imzalanan bir gizlilik sözleşmesini gerekçe göstererek konu hakkında yorum yapmadı.

The Economist, Türk ekonomisinin yükselişte olduğunu ve Türk bankalarının 2001 krizi sonrası sağlıklı bir yapıya büründüğünü vurguladı.

Canary Wharf’a benzeyecek

Dergi İstanbul’un Anadolu yakasının Londra’daki Canary Wharf benzeri bir finans merkezi haline gelme iddiasında olduğunu da belirtti.

Avrupalı ve Amerikalı bankaların sorun yaşadıkları bir dönemde, Türk bankalarındaki ortaklıklarına güvendiğini de anlatan Economist potansiyel risklere de dikkat çekti. Türk ekonomisinin daha önce inişler ve çıkışlar yaşadığını belirten dergi, hükümetin cari açık ve kredi risklerine karşı önlem aldığını belirtti. DergiTürk bankaları arasında yoğun bir rekabet olduğunu da dikkat çekti.

Bir önceki haberimiz olan Japonya parasal genişlemenin risklerini farketti başlıklı Haberimizde Dış Piyasalar konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.