Bu hafta piyasaları neler bekliyor?

By on Temmuz 15, 2013

borsa2Borsada Cuma günü esen olumlu havaya rağmen faiz ve doların yükseliş trendinde kalması endişeleri yeni haftaya taşıdı. Hafta başında gerçekleşecek olan Hazine ihaleleri kritik dönemeci oluşturuyor. Bu ihalelere gelecek talep ve oluşacak oranlar piyasalardaki gidişatı etkileyecek.

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Ben Bernanke’nin gelişmekte olan piyasalar tarafında olumlu algılanan konuşmasına rağmen önce Fitch’in Türkiye’deki siyasi gerginliğe dikkat çeken “not riski artar” açıklaması ardından beklenenin üstünde çıkan cari açık rakamlarıyla Türkiye’de piyasalar yine dalgalandı.

Hürriyet’ten Barış Balcı’nın haberine göre; özellikle kur ve faizde bir türlü önlenemeyen yükselişler görüldü. Faizler bir ara yüzde 9,59’a kadar çıkarak iki ay önceki yüzde 4,50 oranını ikiye katladı. Cuma kapanışta ise 9,13’e geriledi. Dolar ise yapılan müdahalelere rağmen haftanın son gününde 1.96 TL seviyelerine kadar yükseldikten sonra 1.9530 TL’de dengelendi.

Borsa ise Cuma günü gelen yabancı alımları ve doların yükselişine rağmen gösterge faizlerde yaşanılan hafif düşüşün etkisiyle 73 bin 922 puandan kapamıştı. Geçtiğimiz haftanın son günü borsada gerçekleşen yüzde 3’e yakın büyümeye rağmen piyasalar yeni haftaya faiz ve doların bulunduğu seviyelerin gölgesinde giriyor. Özellikle bugün ve yarın gerçekleşecek Hazine ihalelerine gelecek talep ve belirlenecek faiz oranları bu iki gösterge üzerinde etkili olacak.

MAKAS AÇILDI

Önümüzdeki günlerde gözlerin faiz ve dolarda olmasının bir sebebi de bu verilerin bir süredir yüksek seyredip makroekonomik göstergeleri etkilemeye başlaması endişesi… Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Alper Özün bono faiz oranlarının politika faizi oranıyla makasının iyice açıldığını belirtti. Bu durumun dövizi de etkilediğini belirten Özün “Enflasyon hedefi kur etkisi ile sıkıntıya girebilir.  Merkez Bankası’ndan faiz artışı bekleniyor ki döviz kurları da yukarı gidiyor. Politik riskin son dönemki dalgalanmalarla çakıştı. Ama onun etkisinin de çok yüksek olduğunu düşünmüyorum. Faiz oranlarındaki yükseliş global piyasalardaki sıkıntıdan kaynaklanıyor” dedi.

KRİTİK İHALELER KAPIDA

Hazine haftanın ilk iki gününde çok kritik 4 ihaleyle birlikte piyasadan borçlanacak. Hazine’den yapılan açıklamaya göre, bugün 5 yıl vadeli sabit kuponlu tahvil ve 10 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvil ihraç edilecek. 16 Temmuz Salı günü ise Hazine iki sabit kuponlu tahvili yeniden ihraç edecek. Temmuz ayındaki son ihale 23 Temmuz’da yapılacak. Bu ihalelerde Hazine piyasalardan 10,1 milyar TL borçlanmayı hedefliyor.

Ancak uzmanlara göre bu ihaleleri kritik bir hale getiren özellikle gösterge tahvil faiz ve kurun geldiği yüksek seviye. Uzmanlar Hazine’nin bu ihalelerde yükselen kur ve gösterge faizin yol açtığı iki riski göğüslemesi gerektiğini söylüyor. Birinci risk yeterli talebin gelmemesi. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın açtığı 5 milyar doları geçen döviz satım ihalesine dolar talebi ihale miktarı olarak belirlenen rakamın neredeyse iki katı üstünde gerçekleşti.

İkinci risk ise artan faizlerle birlikte hazinenin yüksek oranlarla borçlanması olarak gösteriliyor. Gösterge faizlerin Mayıs ayında 4,50 oranından ikiye katlanması Hazine’nin borçlanma şartlarını da zorlaştırmış gibi gözüküyor. Dahası bu ihaleler sonrası gösterge faizlerin 19 ay sonra yine çift hanelere yükselme olasılığı konuşuluyor.

Bu ihaleler dövizin ateşinin bir türlü sönmediği bir döneme denk geldi. Gedik Yatırım Genel Müdür Yardımcısı Taner Özarslan yeni dönemde Merkez Bankası’nın ucuz fonlama imkanının önemli olacağını belirtti. Özarslan “Döviz tarafında enerji henüz düşmüyor. Dövize ekstra ilgi devam ediyor. Dolardaki hareketlilik “Üst bant tarafında faiz artırımına ihtiyaç var” mesajı veriyor.. O cephede henüz olumlu bir gelişme yok. Hazine ihalelerine bankaların portföy oluşturma istekleri var. Ancak Merkez Bankası’nın ucuz fonlama imkanının devam edip etmeyeceği önemli. Çünkü fonlama maliyeti artarsa uzun bir süre faizler yukarıda kalmaya devam edebilir. Burada da enflasyon dataları izlenir ama net reel faiz bundan üç ay önce eksideydi şimdi artıda.” diye konuştu.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Beş yılın en büyük bütçe fazlası başlıklı Haberimizde Abd, Açık ve Büyüme konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.