BİST 78 bine tırmandı!

By on Haziran 9, 2013

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıı ve Fed’in tahvil alımlarına kısa sürede ara vermeyeceği beklentisini doğurmasıyla Borsa İstanbul 100 endeksi günü yüzde 3.21 yükselişle 78.332 seviyesinden tamamladı.

Başbakan , ‘Avrupa Birliği Bakanlığı Küresel Sorunlar Karşısında Türkiye ve Avrupa Birliği İçin Ortak Gelecek’ konulu konferans da. Avrupa Birliği ile ilgili açıklamalarda bulundu, sözü Taksim Gezi Parkı’na getirdi ve AVM yapılmayacağını söyledi. Çevrecilere seslenerek “Gelin birlikte mücadele edelim” dedi ve dün olduğu gibi bugün de Çıkar lobisine yüklendi.

Yüzde 0,08 düşüşle 75.854 puandan açılan borsa, gün boyu yatay bir seyir izledi. İlk seans sonunda düne göre artıya geçen BİST 100 yüzde 1,42 artışla 76 bin 975 seviyesinden ilk seansı kapadı. Başbakan’ın konuşmalarını ardından BİST yüzde 2.75 oranında yükselerek 78 bin puanın üzerine çıktı.

Yükselişte reyting şirketi Fitch’ten gelen ve yaşanan gerginliğin henüz Türkiye’nin notuna baskıda bulunmadığını belirten açıklama da etkili oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşma yaptığı dakikalarda gösterge tahvil faizi günün en düşük seviyesi olan 6,20’ye çekildi.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Korkulan olmadı başlıklı Haberimizde Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.