Başçı`dan dolar açıklaması

By on Haziran 13, 2013

Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Giresun Sanayi Odası’nda düzenlediği basın toplantısında dünkü müdahalelere açıklık getirdi. Başçı kurda yaşanan oynaklık sebebiyle piyasaya mesaj vermek istedik diye konuştu.

Dün yaklaşık 18 ay sonra ilk kez döviz satım ihaleleriyle piyasaya müdahale eden Merkez Bankası bir günde 250 milyon dolarlık döviz satışı gerçekleştirmişti. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı Giresun Sanayi Odası’nda bir sunum gerçekleştirerek müdahalelerin gerekçesini açıkladı.

Hürriyet’in haberine göre; Başçı yakın zamanda döviz kurlarında dünya çapında bir oynaklık olduğunu belirtti. Başçı Mayıs ayının ortalarından itibaren gelişmekte olan ülkelerin paraları değer kaybetti, oynaklık arttı. Kurun seviyesi konusunda rahatız ama oynaklık konusunda piyasaya bir sinyal vermemiz gerekiyordu. Bir gün süreyle ek parasal sıkılaştırma yaptık ve gayet etkili oldu. dedi.

Başçı gelecek hafta FED toplantısı sonrası TL üzerindeki oynaklığın düşeceğini öngördü.

ELİMİZDEKİ ARAÇLARI KULLANMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Başçı şöyle devam etti:

Büyüme verileri ilk çeyreğinde toparlanma başladı. İkinci çeyrekte toparlanmanın hız kazanması bekleniyor. Ağustos ayında baz etkisinin de katkısıyla enflasyon düşmeye başlayacaktır. Merkez Bankası elindeki araçları kullanmaya devam edecek. Cari açık orta vadeli programla uygun seyrediyor.

Dünyada büyüme oranının yavaşladığına değinen Başçı küresel satış dalgası geçtiğinde ve panik yatıştığında Türk tahvillerinin cazibesinin artacağını belirtti.

Başçı Dünyada büyüme oranı yavaşlıyor. Avrupa’daki sorunlar tam olarak çözülmüş değil. Gelişmiş ülkelerdeki enflasyon ciddi düşüş sergilemeye başladı. Bu gidiş tehlikeli, deflasyon riski bertaraf edilemedi. Küresel risklerin etkilerini gidermek için elimizdeki araçları kullanmayı sürdüreceğiz. dedi.

Politika faizimiz gelişmekte olan ülkelere yakın.

Faiz oranlarıyla istihdam arasında ilişki var. Sert faiz yükselişi istihdamda sorun yaratıyor.

Israrla uyguladığımız mali disiplin sayesinde borç ödeme sorunumuz kalmadı. Kamu borç yükü oranının yüzde 35’lere kadar düşeceğini tahmin ediyoruz.

REEL FAİZ SIFIRA YAKIN

Erdem Başçı reel faizin negatif bir yönden ziyade sıfıra yakın bir seviyede olduğunu belirtti. Başçı: Reel faizin şu anda sıfıra yakın seyrettiğini görebiliyoruz. Bu belki Türkiye tarihinde ilk kez oluyor. Son günlerde eksi reel faizden çok hafif sıfıra yakın reel faize geldik. Burada iyi durumdayız. Bunun nedeni enflasyonun düşeceğine olan güven ve enflasyon risk priminin ortadan kalkması. Küresel faiz oranlarının düşük olmasının da reel faizler üzerinde belirleyici bir rolü var. diye konuştu.

GÜNDE 50 MİLYON DOLAR İHRACAT MB REZERVİNE

Başçı En son rakamlar 128 milyar dolar döviz rezervine işaret ediyor. Günde 50 milyon dolarlık ihracatı döviz rezervlerimize ekliyoruz. dedi.

CARİ AÇIKTA HAFİF YUKARI YÖN GÖRÜLEBİLİR

Cari açık konusuna da değinen Erdem Başçı Cari açığın GSYH’ya oranı yüzde 10’dan yüzde 6’ya kadar düştü. Cari açıkta hafif bir yukarı yönlü trend göreceğiz. Bu zaten OVP’de öngörülmüştü. Yurtiçi talep ilk çeyrekte toparlandı. Bu cari açığı da bir miktar yükseltecek. diye konuştu.

kaynak

Bir önceki haberimiz olan Merkez Bankası dövizdeki dalgalanmaya müdahale etti. başlıklı Haberimizde borsa ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.