Başçı faiz silahına sarılacak mı?

By on Temmuz 10, 2013

basciDünyada Fed’in Mayıs ayından itibaren yaptığı açıklamalarla gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışlarının hızlandığı yeni bir döneme girildi.

Bu dönemde ise Merkez Bankası’nın aldığı kur odaklı önlemler tartışma konusu oldu. 11 Haziran’da başladığı döviz satım ihalelerinde pazartesi günü zirve yapan Merkez Bankası bugüne kadar piyasaya ihale yöntemiyle 4 milyar 900 milyon dolar müdahale yaptı. Bu derecede büyük müdahalelerin ardından Merkez Bankası’nın ek parasal sıkılaştırma ve ihale yöntemiyle dolara müdahalesi tartışmaları alevlendirdi.

Hürriyet’ten Barış Balcı’nın haberine göre; tartışmanın bir kanadında Merkez Bankası’nın daha fazla döviz satım ihale yapabileceğini düşünenler bulunuyor. Diğer tarafta da faiz koridoruna dokunmayan Merkez Bankası’nın dolar odaklı müdahale stratejisinin sürdürülebilir olmadığını düşünenler yerini aldı.

FT: ZOR DURUMDA OLMALI

İngiliz Financial Times (FT) gazetesi de Merkez Bankası’nın önceki gün yaptığı 2.2 milyar dolarlık müdahaleyi dün gündemine taşıdı. Gazete yaşanan gelişmelerden AKP hükümetinin ‘faiz lobisi’ni ve ‘Yahudi diasporası’nı sorumlu tutmasının Merkez Bankası’nı zor durumda bıraktığını belirtti. FT, Global Source Partners danışmanlık firmasından Murat Üçer’in görüşlerine de yer verdi. Üçer, “60 milyar dolarlık bir cari açığın yüzde 6’lık faiz oranlarıyla idare edilip edilemeyeceği sorusuyla karşı karşıyalar. Siyasi gerilimin arttığı ve faiz lobisi savının dolaştığı bir ortamda Merkez Bankası zor bir durumda olmalı” dedi.

FT’de bu yorum yer alırken ilk işaretler Merkez Bankası’nın mevcut stratejisini en az 23 Temmuz’daki Para Politikası Kurulu toplantısına kadar koruyacağı yönünde. Uzmanlar Merkez Bankası’nın bir süre daha döviz satım ihalesiyle dolara müdahale etme opsiyonunun süreceğini belirtti. Merkez Bankası’nın yayınladığı rezerv istatistiklerine göre 28 Haziran’da brüt döviz rezervleri 105 milyar 567 milyon dolar seviyesinde bulunuyor.

Bu rakam Nisan sonunda tarihi zirve olarak ulaşılan 113 milyar dolarlık seviyenin altında yer almasına rağmen Merkez Bankası’nın döviz satım ihalesi cephesinde hareket alanı gözüküyor. Merkez Bankası 2011’de 11.2 milyar dolarlık döviz satım ihalesiyle dolara müdahale etmişti. 1.92 TL’lere kadar çıkan dolar müdahalelerle 1.75 TL’ye kadar düşmüştü. 2011’de müdahalenin belirli bir seviyeye kadar geldiğini ardından faiz koridoru müdahalesine başvurulduğunu hatırlatan Burgan Yatırım Başekonomisti Haluk Bürümcekçi Merkez Bankası’nın benzer bir çizgi izleyebileceğini belirterek, “O dönem döviz ihaleleriyle 20 Ekim’e kadar 7.2 milyar dolar satmıştı. 20 Ekim 2011’de koridoru 20 baz puan artırmıştı. Merkez Bankası’nın daha döviz satacak yeri var. 10 milyar- 15 milyar dolar arasına kadar gidebilir. Bu seviyelerden sonra daha dikkatli olmaya başlar. 23 Temmuz’a kadar takip edeceği birçok gelişme olacak. Talep devam ederse faiz silahını kullanma ihtimalinin masada olduğunu düşünüyorum” dedi.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Merkez Bankası şimdi ne yapacak? başlıklı Haberimizde dolar, Güncel ve Merkez konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.