Bankacılık sektöründe tarihi satın alma

By on Temmuz 2, 2013

anlasmaDenizBank, Citi Türkiye’nin bireysel bankacılık bölümünü yasal onayların ardından devraldı.

Bu kapsamda Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 32 şubesi ve 1.400’e yakın çalışanı DenizBanklı oldu.

NİSAN 2013’TE AÇIKLAMIŞTI

Denizbank, 11 Nisan 2013 tarihinde kamuoyuna açıkladığı, Citi’nin Türkiye’deki bireysel bankacılık bölümünün satın alımına dair işlemi, 01 Temmuz 2013 tarihinde tamamladı. Bu kapsamda; Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünün 600 binden fazla müşteri, 1.2 milyar TL kredi/alacak ve 1.6 milyar TL mevduat içeren portföyü, 01 Temmuz 2013 itibarıyla, çalışanları ve şubeleri dâhil olmak üzere DenizBank’a geçti.

Citi Türkiye bireysel bankacılık bölümünden devrolan 32 şube ile birlikte DenizBank’ın toplam şube sayısı, iştirakler dâhil 685’e ulaşırken, 1.400’e yakın Citi Türkiye bireysel bankacılık çalışanının katılımı sonrasında DenizBank’ın toplam çalışan sayısı 14 bine yaklaşmış oldu. Citi, önümüzdeki dönemde Türkiye’de 500’den fazla çalışanı ile kurumsal ve ticari bankacılık faaliyetlerine odaklanmayı sürdürecek.

ALTERNATİFBANK’IN DEVRİNE ONAY

Öte yandan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), Alternatifbank AŞ’de sahip olunan toplam yüzde 70,84 oranındaki doğrudan payın The Commercial Bank of Qatar (CBQ) tarafından devralınmasına izin verdi.

BDDK’nın Borsa İstanbul’a gönderdiği ve Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayımlanan yazıda, Anadolu Endüstri Holding AŞ’nin Altematifbank AŞ’deki doğrudan pay sahipliğinin yüzde 77,71’den yüzde 17,21’e düşmesine; Anadolu Endüstri Holding AŞ’nin yüzde 60,5, Efes Pazarlama ve Dağıtım Tic. AŞ’nin yüzde 7,46, Özilhan Sınai Yatırım AŞ’nin yüzde 1,53 ve Çelik Motor Ticaret AŞ’nin yüzde 1,34 olmak üzere Alternatifbank AŞ’de sahip oldukları toplam yüzde 70,84 oranındaki doğrudan payın The Commercial Bank of Qatar (CBQ) tarafından devralınmasına izin verilmesine karar verildi denildi.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan HSBC büyüme tahminini düşürdü başlıklı Haberimizde finans, Güncel ve HSBC konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.