Banka hisseleri borsayı 100.000`e taşıyacak!

By on Mayıs 20, 2013

Endeksin 100 bine çıkışında yine ağırlıklı olarak banka hisselerinin performansı belirleyici olacak…

Yurtdışı merkezli kurumsal yatırımcılar, yatırım yaparken belli kurallara göre hareket etmek zorunda. Bu kurallardan birisi de mümkün olduğunca likit ve belli bir hacmi olan hisselerden alım yapmaları ile ilgili bulunuyor. Bu özelliklere sahip olan hisseler ise ağırlıklı olarak banka sektöründe yer alıyor.

Yüksek kâr edenler

Milliyet’ten Zeynep Aktaş’ın haberine göre; borsa şirketlerinin ilk çeyrek sonuçları açıklandı. İlk çeyrekte yüzde 50’nin üzerinde kâr artışı sağlayan 32 borsa şirketi var. En yüksek kâr artışını sağlayan bu 32 borsa şirketinin 2012 yılının ilk üç aylık döneminde net kârı 1 milyar 471 milyon TL iken 2013’ün üç aylık döneminde 5 milyar 469 milyon TL oldu.

Bundaki en büyük etki elbette Anadolu Efes’in. ™irketin bir önceki yılın üç aylık döneminde 102 milyon TL olan kârının bu dönem 2 milyar 591 milyon TL’ye yükselmesi toplam kârlılığı da yukarı çekti. Akbank, Sabancı Holding, Coca Cola, Emlak Konut GMYO, Ereğli Demir Çelik, TEB, Tekfen Holding gibi borsa şirketlerinin ilk çeyrekte 140 milyon TL’nin üzerinde kar açıklaması da toplam karlılığı olumlu yönde etkiledi.

Sabancı ve Anadolu Grubu önde

En yüksek kâr artışı sağlayan şirketler içinde Sabancı ve Anadolu Grubu şirketleri dikkat çekiyor. Sabancı Grubu; Akbank, Sabancı Holding, Brisa ve Çimsa ile öne çıkıyor.

Anadolu Grubu ise Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Adel Kalemcilik şirketleriyle en yüksek kâr artışı sağlayan şirketler sıralamasında yerini alıyor.

Yılın ilk çeyreğinde en yüksek kâr artışını açıklayan 32 borsa şirketi içinde Taraf Gazetecilik de yer alıyor. Taraf’ın 2012’nin üç aylık döneminde 462.663 TL olan net kârı yüzde 109 oranında artış göstererek 967.308 TL’ye çıktı.

Bankalarda yükseliş sürecek mi?

BIST 100 Endeksini zirveye banka hisseleri taşıdı. Banka endeksi yılbaşından bu yana yüzde 21 oranında değer kazandı. Aynı dönemde BIST 100 Endeksinin değer artışı ise yüzde 17.54 oranında oldu.

Söz konusu trend gösteriyor ki bir süre daha bankalar gözde olmaya devam edecek. Bu nedenle beklentilerin gerçekleşmesi ve haftanın son günü banka hisselerinde bir miktar satışların yaşanmış olması trendde değişiklik olduğu anlamına gelmiyor. Ana trend varlığını hala koruyor.

Tahminler revize edildi

Kurumların yılsonu tahminlerinde BIST 100 için tahminler revize edilmeye başlandı. Yılsonu hedefleri 100.000 ve üzerinde oluşmaya başladı.

Bunda elbette, faizlerdeki düşüşün ve şirketlerin karlılığının artacağının beklentisi büyük. Artan şirket kârlılıkları elbette fiyatlara olumlu yönde yansıyacak. Bunun etkilerini Borsa İstanbul’da önümüzdeki dönemde daha fazla göreceğiz.

Bir önceki haberimiz olan BİST günü düşüşle kapattı başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.