Altının kurtuluş planı ne?

By on Temmuz 5, 2013

altinProfesörler altın fiyatlarındaki toparlanma için alışılmışın aksine bu kez bu ülkelerin bile fiyatları dengelemede zorlanabileceğini söyledi.

Uzmanlara göre altın fiyatlarında yaşanan düşüşü her zaman yoğun satın alımlarıyla dengelen Hindistan ve Çin bu kez değerli metaldeki düşüşün önüne geçemeyebilir.

Uzmanlar, altın fiyatlarındaki düşüşün önüne talebin her zaman yoğun olduğu Doğu ülkeleri Çin ve Hindistan’ın bile geçmekte zorlanabileceğine işaret etti.

Dünyanın en büyük altın alıcılarından olan Hindistan, altın fiyatlarındaki düşüşü dengelemede uzun zamandır kritik rol üstleniyor.

Hindistan’da her düğünde ya da festivalde kullanılan altın, aynı zamanda bir ticaret aracı ve Hintliler arasında güvenli bir yatırım seçeneği.

Altın fiyatları düştüğünde, Hintli perakendeciler genelde yoğun bir altın alımına girip, talebi artırır. 2012’de altın Hindistan’ın toplam italatının yüzde 10’nuna denk geliyordu. Altın fiyatları son dönemde yüzde 15 değer kaybettti ve Pazartesi günü altının onsu 1,255 dolara kadar geriledi. Ancak bu kez bazı uzmanlar Hintlilerin bile altındaki düşüşün önüne geçemeyeceğine inanıyor.

İngiliz girişim sermayesi Grafite Capital’ın İdari Direktörü Mihir Dange, “Hindistan hükümeti tarafından cari açığı azaltmak için alınan altının üzerinde yüksek bir gümrük vergisi var bun da Hintliler için altın ithalatını daha pahalı hale getirebilir” dedi. Altın üzerindeki gümrük vergisi Haziran’da yüzde 6’dan yüzde 8’e yükseldi. Dange, altında toparlanma için Hindistan’daki düğün sezonunun beklenebileceğini ifade etti.

KORKULAR ABARTILI

Bazı uzmanlar ise Hindistan’a yönelik korkuların abartıldığına inanıyor. Finansal danışmanlış şirketi Phoenix Futures and Options’ın Başkanı Kevin Grady, Hindistan sahneden çekilse bile altının başka alıcıları olacağını söyledi.

CNBC’ye konuşan Grady, altının onsunun 1,200 doların altına gerilemesinin ardından özellikle Ortadoğu ve Güneydoğu Asya’dan alımların artabileceğine inandığını ifade etti.

Grady, “Mısır’daki kargaşa da Ortadoğu’da altın alımlarını artırabilir” dedi.

HİNDİSTAN’DA DURUM 100 YILDIR AYNI

Columbia Üniversitesi Ekonomi Profesörü Arvind Panagariya, Hindistan’da 100 yılı aşkın süredir altın fiyatları artmasına rağmen iştahın hiç değişmediğini söyledi.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Altına güveniyoruz başlıklı Haberimizde altın, döviz ve finans konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.