Altın tedirgin!

By on Haziran 14, 2013

barGoldAltın, Fed’in teşvikleri daraltabileceği beklentilerinden dolayı tedirgin seyrediyor.Altın, Fed’in teşvikleri daraltacağı endişeleri ile birlikte, dünyanın en büyük altın destekli exchange traded fonundaki (ETF) varlıkların dört yılı aşkın sürenin en düşük seviyesine inmesinin ardından düşüşünü ikinci güne taşıdı.

Spot altın yüzde 0.3 düşerek ons başına 1,382.06 dolara kadar indikten sonra toparlandı ve Singapur saati ile 13:43’te ons başına 1,385.75 dolara geldi. Fiyatlar geçen hafta yüzde 0.4 düştükten sonra bu hafta yüzde 0.2 yükseldi. Ağustos vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, dün ABD’de işsizlik başvuruları verisinin beklenenden daha iyi çıkmasının ardından yüzde 1 düşmesi sonrası, yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,384.80 dolara çıktı.

Dünyanın en büyük altın ETF’si SPDR Gold Trust’taki varlıklar, fonun internet sitesindeki verilere göre, dün yüzde 0.6 düşerek 1,003.53 tona indi. Bu, Bloomberg’in derlediği verilere göre, 21 Mayıs’tan bu yana en büyük düşüşü ve Şubat 2009’dan bu yana en düşük seviyeyi işaret ediyor. Fed Başkanı Ben S. Bernanke, 22 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, istihdam görünümünün sürdürülebilir bir iyileşme göstermesi durumunda, Fed’in aylık 85 milyar dolar olan aylık varlık alım programını daraltabileceğini kaydetmişti.

Sydney’de Fat Prophets analisti David Lennox, Piyasa Fed’in ne yapacağını izliyor, dedi ve Bernanke’den gelecek parasal genişlemeyi ne zaman sonlandıracağına ilişkin işaretleri izleyeceğiz değerlendirmesinde bulundu.

Altın, ABD ekonomisinin iyileşmesi ile birlikte Fed’in, metalin 12 yıl süren çıkışına destek sağlayan parasal teşvikleri azaltabileceği endişesi ile, bu yıl yüzde 17 düştü. Dün ABD’de açıklanan Mayıs ayı perakende satışlar verisi beklenenden hızlı arttı ve haftalık işsizlik başvuruları verisi ise 346,000’den 334,000’e geriledi.

Altın traderları, yatırımcıların ETF’lerdeki varlıklarını azaltması ve dünyanın en büyük altın kullanıcısı Hindistan’da ithalata getirilen kısıtlamalarının ardından, son bir ayda ilk kez aşağı beklentiye döndü. Bloomberg’in anketine katılan 18 analist, altın fiyatlarının gelecek hafta düşmesini beklerken, 14 analist yukarı ve dört analist nötr beklenti içinde.

Altın destekli ETF’lerdeki altın varlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, dün 2,117.96 tona düşerek Mart 2011’den bu yana en düşük sevieysine indi. Rajesh Exports Ltd. Başkanı Rajesh Mehta, dün yaptığı açıklamada, Hindistan’ın altın ithalatının, vergi artışı ve ithalat kısıtlamaları dolayısıyla kuyumcuların maliyetlerinin artmasından dolayı azalmakta olduğunu kaydetti.

Spot gümüş yüzde 0.6 düşerek ons başına 21.7455 dolara düştü ve haftalık kazancını yüzde 0.4’e daralttı. Spot palladyum fazla değişmedi ve ons başına 733.80 dolarda kaldı. Metal bu hafta yüzde 3.2 düştü. Platin yüzde 0.3 yükselerek ons başına 1,457.90 dolara çıktı ve haftalık kaybını yüzde 2.9’a düşürdü.

kaynak

Bir önceki haberimiz olan Altına Dikkat başlıklı Haberimizde altın ve Güncel konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.