Altın Nasıl Hareket Eder?

By on Temmuz 22, 2013

barGoldBloomberg tarafından görüşleri alınan analistler üst üste 4. hafta altında alımların etkili olacağını düşünüyorlar.

Altın traderleri yapılan son ankette tekrar alım eğilimi göstererek Fed Başkanı Ben S. Bernanke’nin parasal genişlemeye yönelik açıklamalarının da yardımıyla üst üste 4. hafta altında alımın ağırlıklı olacağı öngörüsünde bulundu.

Bloomberg tarafından gerçekleştirilen ankete katılan analistlerden 15 tanesi fiyatların önümüzdeki hafta yükseleceğini beklerken, 9 tanesi satışın ağırlıklı olacağını belirtti ve 5 tanesi tarafsız kaldı. Altın fiyatları Bernanke’nin Kongre’de gerçekleştirdiği konuşmada varlık alımlarının ekonomik verilere bağlı olduğunu ve daha önceden belirlenmediğini söylemesinin ardından 17 Temmuz’da son 3 aydır ilk kez 1,300 doların üzerine tırmandı. Külçe altın fiyatları Aralık 2008 ve Haziran 2011 arası yüzde 70 değer kazandı.

Altın bazı yatırımcıların sarı metale olan güvenini yitirmesinin ardından son 13 yıldır ilk defa yıllık kayba doğru ilerliyor. 19 Haziran’da ekonominin iyileşmesi durumunda varlık alımlarının azaltılabileceğini söyleyen Fed Başkanı, bu hafta yaptığı konuşmasında ABD ekonomisinin hâlâ teşviğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Standard Chartered Plc tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise külçe altın fiyatının 34 ayın en düşük seviyesine gerilemesi mücevherat ve sikke altına olan talebi artırırken, Çin’den gelen talep de “oldukça kuvvetli” seyrediyor.

Londra’da bulunan Standard Chartered emtia analisti Dan Smith, “Bernanke toparlanmanın çok kolay bir şekilde rayından çıkabileceği konusunda çok dikkatli. İşler biraz daha volatil olmaya devam edecek. Faiz oranları çok fazla yükselmediği sürece ve parasal genişleme yavaş bir şekilde kesildiği sürece altının daha da yükselmemesi için bir sebep göremiyorum” yorumunu yaptı.

Kaynak

Bir önceki haberimiz olan Ekonomistlere göre bu doğru hamle! başlıklı Haberimizde ekonomi, Ekonomist ve finans konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.