Altın fiyatları daha ne kadar düşer?

By on Mayıs 17, 2013

Son bir ayın en düşük seviyesine gerileyen altının onsu haftanın son gününde 1.384 dolar seviyesinde. Peki bu sert düşüş devam edecek mi? İşte yeni tahminler…

Nisan ayındaki dipten sonra yükselen ancak son günlerde yeniden tepetaklak olan altın fiyatları daha düşer mi? Herkes bu sorunun yanıtını ararken tahminler de yeni duruma göre güncellendi. Bugün 1.380 dolar seviyesinde güne başlayanaltın fiyatlarında şiddetli düşüşün devam edeceği konuşuluyor.

4 AYDA YÜZDE 17 KAYBETTİ

Altın güvenli liman olma özelliğini iyice kaybediyor. Euro Bölgesi’ndeki sorunlu ülkelerin borç krizinden çıkmak için merkez bankalarındaki altın rezervlerini satacaklarını açıklamalarının ardından başlayan düşüş ara ara toparlansa da genelde devam ediyor. Altının ons fiyatı ocak ayından bu yana yüzde 17 değer kaybetti, geçen yıla göre ise yüzde 20 değer kaybetme yolunda ilerliyor.

1000 DOLARA İNEBİLİR!

İsviçreli banka Credit Suisse’den de altının ons fiyatındaki düşüşe yönelik yeni bir tahmin geldi. Bankanın emtia araştırmaları biriminin şefi Ric Deverell, altının ons fiyatının bir yılda 1,100 dolar, beş yılda ise 1000 dolar seviyesine inebileceğini belirtti. Deverell, altının ons fiyatının önümüzdeki haftalarda 1,350 doları görebileceğini de ifade etti.

ALTIN FİYATLARINDA SON DURUM

Ons altın                         1.384
Gram altın                        81,9TL

Bir önceki haberimiz olan Altın analiz başlıklı Haberimizi de okumanızı öneririz.