Akçansa’nın satış geliri 234,3 milyon TL

By on Nisan 27, 2013

Akçansa, 2013 yılının ilk çeyreğinde 234,3 milyon TL satış geliri elde ettiğini açıkladı.

 Şirketin dönem karı ise 22,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Sabancı Holding veHeidelbergCement ortaklığıyla faaliyet gösteren  Akçansa, 2013 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını kamuoyuna duyurdu. Buna göre; 31 Mart 2013 tarihi itibarıyla şirketin cirosu 234,3 milyonTL oldu. Sürdürülen faaliyetlerden vergi öncesi karı 25,7 milyon TL olurken, Dönem Kârı ise22,2milyon TL olarak gerçekleşti.Akçansa Genel Müdürü Hakan Gürdal, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği verilerine göre, 2013 yılının ilk iki ayında çimento üretiminin geçen yılın aynı dönemine oranla %43 arttığını, bu dönemde üretilen çimentonun yaklaşık yüzde 20’lik kısmının ihraç edildiğini hatırlattı.

Mega projeler çimento tüketimini artırdı
Çimento tüketiminde geçen yıla göre tüm bölgelerde artış kaydedildiğine dikkat çeken Gürdal, “Bu artışın en önemli nedenleri ülkemizde geçen yılın ilk aylarında yaşanan yoğun kış koşullarıyla artan altyapı ve kamu yatırımlarıdır” diye konuştu. Kentsel Dönüşüm, 3. Köprü, Kanal İstanbul, 3. Havaalanı, Körfez Geçişi, Kuzey Marmara Otoyolu gibi mega projelerin inşaat sektörünün canlanmasına neden olduğunu, bu olumlu ivme paralelinde Akçansa’nın iç piyasadaki satışlarının beklentilere paralel seyrettiğini belirten Gürdal, “İlk çeyrekteki mali performansımız da bunu teyit ediyor” dedi.

Sektörde pazarlama stratejileri ve ürün portföyüylede fark yarattıklarını vurgulayan Akçansa Genel Müdürü Gürdal, geliştirdikleri bu anlayışın bir sonucu olarak, her yıl düzenlenen Sabancı Altın Yaka Ödülleri organizasyonunda;bu yıl ‘Pazar Odaklılık’, ‘İnsana Yatırım’ ve ‘Sinerji Kurumsal Alt Kategori’ olmak üzere 3 ayrı kategoride ödüle değer bulunduklarını kaydetti.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir