ABD’li yetkililer online Bitcoin döviz bürosuna bağlı bir hesabı dondurdu

By on Mayıs 21, 2013

Regülatörlerin bu tarz kurumların geleneksel kara para aklamayı önleme kurallarına uyması gerektiğini söylemesinden birkaç ay sonra ABD’li yetkililer Bitcoin isimli para birimine darbe indirerek en büyük Bitcoin takas hesaplarından birini dondurdu.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Salı günü Mt. Gox isimli, Bitcoin ticaretinin yüzde 80’inden sorumlu olduğunu söyleyen Tokyo merkezli bir online döviz bürosuna bağlı bir hesaba el koyma izni aldı. Söz konusu şirket ve ayrıca bir iştirakinin ruhsatsız bir şekilde ticari işlem yaptığı iddia edildi.

ABD Maliye Bakanlığı’nın Mart ayında, arkasında herhangi bir merkez bankası olmayan para birimleri de dahil, piyasaya internet üzerinden nakit para süren ya da takas işlemi yapan şirketlerin, Western Union WU -0.18% gibi, geleneksel para işlemi yapan kurumlarla aynı kara para aklamayı önleme kurallarına tabi olduğu hükmüne varmış ve ardından inceleme başlatılmıştı.

Maliye Bakanlığı’nın kara para aklamayla savaşan birimi, bu şirketlerin “para hizmeti işletmeleri” olarak kayda alınmasını ve çeşitli kurallara tabi olmalarını, bunun yanında 10 bin doların üzerindeki işlemleri bildirmelerini şart koşuyor. Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu da sanal para birimi olarak adlandırılan para birimlerinin işleyişinin denetlenip denetlenmemesini görüşüyor.

ABD’li yetkililer, Mt. Gox ve ABD iştiraki Mutum Sigillum’u, Hazine Mali Suçlar Uygulama Ağı’na kayıtlı olmamakla suçladı. El koyma iznine göre hesap, online ödeme şirketi Dwolla’da kayıtlı.

Hazine Mali Suçlar Uygulama Ağı’nın yayınladığı kılavuzun ardından bir dizi şirketin para aktarma işletmeleri olarak kaydolduğu ancak Mt. Gox’ın bunu yapmadığı bildirildi. Mt. Gox’ın Tokyo merkezli olması nedeniyle direkt olarak el koyma yetkisi bulunmayan Hazine Mali Suçlar Uygulama Ağı bunun yerine online döviz bürosunun ABD iştirakini hedef aldı.

Dijital parayı desteklemek için sanayi destekli olarak kurulan Bitcoin Vakfı yöneticisi Jon Matonis, ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın attığı adımın bu tarz şirketlerin kara para aklamayı önleme kurallarına uyması için hükümet adına yapılmış ilk hareket olduğunu ifade etti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı’nın Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza kolu sözcüsü Nicole Navas, hesaba el konulmasıyla sanal paranın İç Güvenlik Bakanlığı tarihinde ilk kez yer aldığını ifade etti.

Iowa merkezli online ödeme şirketi Dwolla, kullanıcılarının bilgilendirildiğini açıkladı. Dwolla’dan bir sözcü, “Durumdan kaynaklanan hassasiyet ve gerilimi anlıyoruz. Ancak şirketimiz durumun Mt. Gox ve ABD İç Güvenlik Bakanlığı arasında olduğunu düşünüyor,” dedi.

Yorumları alınmak üzere Mt. Gox’a ulaşılamadı. Şirketin internet sitesinden yapılan açıklamada hesaba el konulma emri çıkarıldığını internetten okudukları ifade edildi.

İnternetten satış yapanların yanında kullanıcıların güvenlikle ilgili endişeleri, Avrupa’daki geleneksel para birimlerine yönelik kaygılar ve diğer taraftan yasadışı amaçlar için para transferi yapma girişimleri, sanal para birimlerinin giderek popüler hale gelmesini sağlıyor.

Bitcoin Mart ayından bu yana büyük bir dalgalanma gösteriyor. Nisan’da 230 dolara kadar yükselen para biriminin değeri son on günde 125 ile 98 dolar arasında değişti. Mt. Gox’ta Çarşamba günü 112 dolardan işlem görüyordu.

Bir önceki haberimiz olan Euro altı haftanın en düşüğünde başlıklı Haberimizde döviz konu başlığı altında haberlere ulaşabilirsiniz.